MENÜ

 

http://domtemplom.freewb.hu/feltolt/galeria/20110326211048_katoliskus-lap-fejlec-datummail.jpg

 

 

Tisztelt olvasók!

Örömmel tudatom, hogy 2011.03.26.-án hosszas szervezés, szerkesztést követően megjelent a Domoszlói Katolikus újság első száma! A lap egyelőre csak a Római Katolikus Templom oldalán érhető el, az interneten. A lap jó információt nyújt a Domoszlói Katolikus emberek számára. Tartalmaz régi képeket és érdekes történetet Templomunkról és a községről is egyaránt. Itt szeretném megkérni a kedves olvasókat, hogy amennyibe tudnak, segítsenek nekünk ménnél több képeket, történeteket gyűjteni Templomunkról. A képeket leadhatják a Római Katolikus Plébánia Hivatalban a 3263 Domoszló Hunyadi Út 34. szám alatt! Segítségüket köszönjük. Szeretnék minden kedves olvasónknak jó olvasást kívánni!

 

 

Karnok Ádám

 

_____________________________________________________________________________

 

Templomunk régen és ma!

 

http://domtemplom.freewb.hu/feltolt/galeria/20110326211713_oltar.jpghttp://domtemplom.freewb.hu/feltolt/galeria/20110326211813_dom2.jpg

 

______________________________________________________________________________

Templomunk története! (Részlet)

http://domtemplom.freewb.hu/feltolt/galeria/20110326211939_28nk.jpg

Mielőtt a templomról magáról szó esnék, említést kell tenni a településről egy pár gondolat erejéig.

Domoszló a gyöngyösi járáshoz tartozó, Mátra-aljai 2150 főt számláló település, amely már a kőkorszakban lakott hely volt, hiszen erre utal a falu határában talált több kőkori lelet, úgymint csiszolt kőbalta, kézi malom darabja. Az Oroszlánvár körül – mely 10 km-re a Mátra belsejében található - későbronzkori bronzsarlót, a víztároló építésénél pedig VII. sz. eleji germán sírleletet találtak. Domuzlov falut 1263-ban az Aba nembeli Kompolthy család tagjai kapták adományul. III. Endre király 1296-ban engedélyt adott a Kompolthyaknak a domoszló határában nyitott vasércbányák művelésére. Az ide települő idegen bányászok pedig különféle bányászkiváltságokat nyertek.

A falu területén a régmúlt legfontosabb emléke a már 1332-37-es pápai tizedjegyzékben említett Szent Demeterről elnevezett műemlék templom. Az akkori román stílusú templomnak félkörös apszisa a XV. században hozzátoldott gótikus templom szentélyéül szolgálhatott. A támpilléres torony is a XV. században keletkezhetett. A török hódoltság idején a XVII. század első felében a templomot megrongálták, felgyújtották, majd 1683-ban a törökök el is foglalták. Az 1683 és 1695 közötti falupusztulás idején még romosabbá vált, ennek ellenére az 1696-os templomösszeírás megemlíti a község kőtemplomát. A Rákóczi-szabadságharc alatt azonban teljesen használhatatlanná vált. A község új telepesei számára Mercz plébános 1737 körül Nepomuki Szent János tiszteletére fából készíttetett szükségtemplomot, ugyanakkor felségfolyamodványt intéztek az uralkodóhoz, hogy Szent Demeter romokban heverő régi templomát újjáépíthessék. Az uralkodó 400 Ft segélykiutalást engedélyezett, így aztán 1737 és 1739 között új hajót építettek a középkori toronyhoz. Ennek során a XV. században épült hajó falainak felhasználásával újjáépítik a templomot és a sekrestyét, valamint az egész templomot újraboltoztatják. A jól megépített templomról sokáig nem lehetett hírt találni, mígnem 1851-ben említik főszolgabírói jelentésben a templom viharok általi megrongálódását. Ezért 1852-ben Krefli József építőmester tervei alapján Dekelman József vállalkozó a helyreállítás kapcsán a korábban szentélyként használt románkori templomocskát elbontva, trapéz alakú új szentélyt, és északra nyíló sekrestyét épített. Ekkor nyerte el a templom mai alakját, melynek most már jellege: dombon álló, középkori toronyhoz épült, egyhajós keletelt barokk templom, gótikus részletekkel. Ha így megnézzük a templom alaprajzát, akkor jól látható, hogy az egy keresztformát ábrázol, amely mutatja, hogy a falu népe a keresztre, Krisztus keresztjére épít, és bátran vállalja a maga keresztjét is.A nyugatra nyíló főbejáraton belépve a templomba rögtön szemünkbe tűnik az itt élő hívek nagylelkűsége, melyről kettő emléktábla tanúskodik, mivel a templom 1975-ben, és 2000-ben is fel lett újítva. Beljebb lépve a kórus alatt balra a lourdes-i barlang kicsinyített mása található, vele szemben a gyóntatószék, melyben a hívek letehetik lelkiismeretük terheit, újra és újra megtapasztalhatják a Jó Isten végtelen irgalmasságát, és hosszan tűrő szeretetét, mellyel talpra tudja állítani az elesett embert

 

http://domtemplom.freewb.hu/feltolt/galeria/20110326211136_domoszlo-katolikus-lap-sima.jpg

_____________________________________________________________________________

Templom a weben is!

 

Kedves olvasók

 

Szeretném figyelmükbe ajánlani a Domoszlói Római Katolikus Templom oldalát, amely a www.templom-domoszlo.tk –s oldalon érhető el.

 

 

Karnok Ádám

 

____________________________________________________________________________

 

A család éve!


Krisztusban Kedves Testvérek!

1. Harminc esztendeje annak, hogy 1981-ben II. János Pál pápa kibocsátotta Familiaris consortio kezdetű apostoli buzdítását a keresztény család feladatairól a mai világban. Püspöki Konferenciánk a 2011. évet a Család Évének nyilvánította. Döntésünket az a szándék vezérelte, hogy tanúságot tegyünk hitünkről és felkeltsük az emberek szívében a szeretet és a felelősség érzését a társadalom legfontosabb intézménye, a család iránt.

Hogyan alakul a családok sorsa Európában, különösen pedig hazánkban? Ez a kérdés alapvető emberi problémát tár fel: milyen helyzetben van ma Európa, milyen állapotban élnek földrészünkön, különösen hazánkban az emberek? Nehéz erre átfogó választ adni. Ha a II. Vatikáni Zsinatnak az Egyház a mai világban című lelkipásztori rendelkezését tartjuk szem előtt, ma is el kell ismernünk, hogy az igazi választ úgy találhatjuk meg, ha szembenézünk a mai ember örömeivel és reményeivel, bánatával és aggodalmaival (Gaudium et spes 1). Amikor tehát az Egyház értékeli az egyén helyzetét és a társadalom állapotát, újra és újra pozitív és negatív szempontokra hívja fel a figyelmet. Nem azért teszi ezt, mert mindenáron azt akarja kimutatni, hogy a mérleg egyensúlyban van, hanem attól a meggyőződéstől vezérelve, hogy Isten műve önmagában mindig jó, de a bűn árnyékot vet a teremtett világra. Így hát a hívő keresztény nem engedhet a reménytelen borúlátás kísértésének, de nem élhet a valóságtól elrugaszkodott álomvilágban sem.

http://domtemplom.freewb.hu/feltolt/galeria/20110326211136_domoszlo-katolikus-lap-sima.jpg

 

Hírek

  • Elérhetőségek
    2011-03-08 17:24:05

Asztali nézet